logo - גור טכנולוגיות

ניקוי מעבים

ניקוי כימי וניקוי מכני של מעבי מים

חברת גור טכנולוגיות - ניקוי מערכות תרמיות, בעלת ניסיון של מעל ל-40 שנים בעבודות ניקוי כימי ומכני של מעבים בתעשייה.

מעבה הינו חלק קריטי ומשמעותי ביותר ממערכת קירור ומיזוג אוויר בתוכו מתרחש תהליך העיבוי שהוא תהליך פיזיקלי בו הפריאון (חומר הקירור במערכת מיזוג אוויר) עובר תהליך התעבות  - שינוי מצב צבירה ממצב של גז למצב צבירה נוזלי על ידי קירור שלו.

מעבה במהותו הינו מחליף חום אשר סופג את החום הקיים בפראון ומקרר אותו לפני תהליך הדחיסה שמבוצע במדחסי המערכת. חשיבות למערכת הקירור עינו קריטי מכיוון שהפריאות מגיע חם לחר ההפשטות שלו וככל שטמפרטורת הפראון גבוהה יותר כך נדרש לחץ גבוה יותר על מנת שניתן יהיה לדחוס אותו.

מדחסי מערכות קירור ומיזוג אוויר מוגבלים בלחץ אותו הם מסוגלים לייצר (והעלות האנרגטית לדחיסה עולה ככל שנדרש לחץ גבוה יותר) ולכן בטמפ' מסוימת של הפראון מערכות ההגנה של המדחסים יכנסו לפעולה וישביתו את המדחס שאינו מסוגל לעמוד בלחצי הדחיסה הנדרשים ולמעשה ישביתו את הצ'ילר באופן מידי על מנת שלא לפגוע במדחסים.

תוכן עניינים
ניקוי מעבים – מעבה מים - גור טכנולוגיות

קצת רקע על המעבים

קיימים שני סוגים עקרים והנפוצים ביותר של מעבים – מעבה אוויר המקרר את הפראון על ידי זרימת אוויר מהסביבה דרך סוללת קירור, ומעבה מים המקרר את הפריאון על ידי מים המגיעים ממגדל קירור

במאמר זה נסקור את אופן הטיפול בשטחי החלפת החום של מעבי מים.

מעבי מים הינו מחליף חום מסוג תרמיל וצינורות או מחליף חום מעטפת ושפורפרות (באנגלית: Shell & Tubes Heat Exchanger) שצורתו דומה לדוד מים השוכב על צידו באורך וקוטר משתנה בהתאם לגודל המערכת. עיקרון עבודתו פשוט להבנה – מים צוננים מברכת מגדל הקירור מוזרמים על ידי משאבות העיבוי בתוך צינורות החלפת חום, שבמרבית המקרים עשויים מנחושת (נחושת הינה מתכת בעלת יכולת גבוהה להעברת / הסעת חום ולכן העדיפות לשימוש בה). במעטפת מוזרם הפריאון החם אשר "פוגש" את צינורות הנחושת מצדם החיצוני של צינורות החלפת החום, כלומר אין כל מגה ישיר בין המים ממגדל הקירור והפריאון.

בעיות נפוצות בניוקי מעבים

מי מגדל הקירור מקררים את צינורות הנחושת אשר מקררים את הפריאון שפוגש את אותם צינורות בקוטרם החיצוני. בתהליך זה "מאבד" הפריאון כ 6-7 מ.צ. מהטמפרטורה בה נכנס למעבה המאפשרות. הורדת טמפרטורת הפריאון מאפשרת את קיומו התקין של תהליך הקירור ודחיסתו של הפריאון במדחסי היחידה בלחצים שאינם גבוהים ובעלות אנרגטית אופטימלית לתכנון המערכת.

בעיה אקוטית נוצרת כאשר עם הזמן, בתהליך עבודתו הרגיל של המעבה, מינרלים מומסים הקיימים במי מגדל הקירור מיצרים קשרים כימים, מתחברים ויוצרים שיקוע של אבנית על דפנות צינורות החלפת החום תהליך דומה ליצירת אבנית בתחתית קומקום מים חשמלי, ברזים, מחממי מים ועוד. האבנית שנוצרה "מדפנת" את כל שטחי החלפת החום בקוטר הפנימי של צינורות הנחושת ומהווה שכבת בידוד אשר גדלה בעובי שלה ככל שעובר הזמן.

שכבת האבנית שנוצרה מהווה שכבה של בידוד שאינה מאפשרת למים לספוג את החום של הפראון וכך נוצר מצב שהמים ממגדל הקירור נכנסים ויוצאים מהמעבה קרים ובהתאמה הפריאון נכנס ויוצא חם. כפי שצוין בתחילת המאמר בשלב מסוים, כאשר הפריאון מגיע לטמפ' גבוה שאינה מאפשרת את דחיסתו בשל הלחץ הגבוהה הדרוש לדחיסה של פריאון חם, בקרת המערכת תפעיל את ההגנות על המדחסים, ותיתן פקודה להשבתה של כל הצילר בשל טמפ' גבוהה שאינה ניתנת לדחיסה, ועשויה לגרום נזק חמור למדחס.

כמובן שמצב בו "קורס" צילר בימים החמים של הקיץ מהווה בעיה חמורה לכל מוסד, מפעל או בנין ולכן נעשים פעולות למנוע את היווצרותם של מצבים אילו. טיפול במים באמצעות כימיקלים מתאימים ומעקב מעבדתי ומקצועו שוטף הינו חשוב וקריטי לתפקודה התקין של מערכות הקירור ומיזוג אוויר אך גם הטיפול הטוב ביותר לא יכול למנוע באופן מוחלט את היווצרותה של האבנית בשטחי החלפת החום, טיפול במים מקצועי יכול להפחית משמעותית את תהליך היווצרות האבנית אך עדיין נדרש יהיה לבצע ניקוי של שטחי החלפת החום כל תקופת זמן בהתאם לאופייה של המערכת.

ניקוי מעבים – מעבה מים - מטעם חברת גור טכנולוגיות
סומכים עלינו
ניקוי מעבים מסוג מעבה מים

תהליך ניקוי מעבים

בשלב הראשון – ניקוי מעבים - טיפול כימי: באתר הלקוח מורכבת מערכת סחרור כימי שדרכה מזינים חומרים כימיים מיוחדים אשר מסוגלים לפרק את משקעי האבנית במהירות וביעילות רבה ללא פגיע בחומרי המבנה של המערכת, כלומר נדרש חומר כימי מיוחד שיש לו יכולת גבוה לפרוק אבנית אך אינו גורם נזק לנחושת של צינורות החלפת החום ולברזל הקיים במכסים בגליון הצינורות.

שימוש בכימיקלים מתאימים הינו קריטי ביותר שכן היו מקרים רבים בהם שימוש בחומצות תוקפניות המיס את האבנית, אך גרם לנזקים חמורים למתכת המבנה שהביא להשבתה מוחלטת של המעבה והצורך בהחלפתו. בסיום הטיפול הכימי מבוצע שאיבה של כל הכימיקלים אל מחוץ למערכת ושטיפה יסודית של המעבה.

שלב שני – ניקוי מעבים - טיפול מכני: האבנית שפורקה בתהליך הכימי הפכה לשני מרכיבים עקרים: גז CO2 שיצא את מחוץ למעבה בתהליך הסחרור הכימי ומינרלים מוצרים בצורת אבקה אשר שוקעים בתחתית צינורות הנחושת. מכיוון שצינורת החלפת החום מנחושת הינם בעלי חירוץ פנימי (וגם חיצוני) הדומה בצורתו לקנה של רובה. המינרל שנוצר בתהליך פרוק האבנית שוקע בתחתית צינורות הנחושת ונכנס בין החריצים שקיימים בחלקו התחתון של הצינור.

לצורך פינוי של המינרלים יבוצע תהליך של פרוק מכסי המעבה, חשיפת גלונות הצינורות והעברת אביזר מכני בכל אחד מצינורות המעבה לצורך פינוי פיזי - מכני של כל שאריות תוצרי הריאקציה הכימית בצורה בטוחה אל מחוץ לצינורות המעבה. הניקוי המכני יכול להתבצע באמצעות הברשה עם מערכת ייעודית בעלת מברשת מסתובבת מיוחדת וזרימת מים משולבת המפנה את הלכלוך אל מחוץ לצינורות המעבה או באמצעות מערכת זידות בשילוב לחץ מים גבוה מאוד ומספר רב של נקודות מגה עם דופן הצינור אשר מבצעות פינוי מכני בלחץ גבוה של שאריות הלכלוך והריאקציה הכימית.

החלטה על אופן בדרך בה יבוצע הניקוי המכני מתקבל בהתאם לסוג המעבה, קוטר ואורך צינורות החלפת החום וסוג המשקע שקיים בו.

 

ניקוי מעבים נדרש לבצע באופן סדיר בהתאם לצרכי המערכת, עומס טרמי הקיים באזור הפעלת ושעות העבודה היומיות של כל מעבה. מומלץ להכניס את תהליך ניקוי מעבים כ PM קבוע (Preventiv Maintanence) שמבוצע בתקופת החורף בה הטיפול יכול להתבצע באופן רגוע ומסודר ללא הצורך בבצוע עבודות דחופות בחודשי הקיץ, בהן מצופה מהמערכות לעבוד באופן תקין וללא הפרעות.

לפרטים נוספים על אופן הטיפול המומלץ ביותר למערכות שלכם, ובניית פרוצדורה המתאימה למוסד ולצ'ילרים הקיימים באתר שלכם, אתם מוזמנים לצור איתנו קשר ומהנדסי חברתנו יספקו לכם את כל המידע הדרוש.

ניקוי מעבים – מעבה מים - עבודת גור טכנולוגיות

למידע נוסף והזמנת ניקוי מעבים – מעבה מים

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מה אומרים עלינו?
5.0

בדירוג לקוחותינו

כדאי לדעת:

דילוג לתוכן