0
eng isr arb grk span
מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

  למה צריך לנקות מחליפי חום?משקעים וקורוזיה המתפתחים ושוקעים על דפנות חלקי מחליף החום גורמים לפגיעה בהחלפת החום ולהורדת היעילות האנרגטית שלו. בנוסף – יכולים משקעים אלה לגרום לנזקים כמו סתימות, פריצות ואפילו להשבתה כללית של מחליף החום.

קרא עוד...

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן  - כיצד עושים זאת ?

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן - כיצד עושים זאת ?

עונת הקיץ בעיצומה והמזגנים פועלים שעות רבות ביממה. אם בבית או במשרד – כשהמזגן עובד יש תחושה של קרירות, יובש נעים וניקויון... אך התחושה הזו מטעה. מערכות המיזוג ומזגנים למיניהם אינם מכניסים אויר נקי לחללים אותם הם ממזגים, וזה כולל מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי ומזגן מרכזי. במערכות מיזוג מוסדיות גדולות קיים לפעמים גם מרכיב של אוויר צח אך לא תמיד במידה מספקת. מזגן או מערכת מיזוג אוויר הם בית גידול אהוב מאוד על חיידקים , עובש , בקטריות ופטריות האחראים על תחלואות שונות שלעיתים אין אנו מייחסים אותן למזגן. אסטמה, שיעול כרוני, נזלת כרונית, כאבי ראש, גירוי…

קרא עוד...

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

מגדלי קירור הם מתקנים המותקנים באוויר הפתוח ומקררים מים עבור מערכות מיזוג וקירור לצורך אחסון ותהליכי יצור בשיטה של אידוי. המים מגיעים אל המגדל וממומטרים כלפי מטה בטיפות זעירות - בעזרת דיזות המשמשות לצורך ריסוק ופיזור המים בכל שטח מגדל בקירור. לטיפות הזעירות שטח פנים נרחב הפוגש באוויר קריר המוזרם במגדל הקירור כלפי מעלה בעזרת מפוח או מאוורר. תוך כדי המפגש – מתאדה חלק מן המים לאוויר ובתהליך האידוי נפלטת אנרגיית חום המצויה בטיפות המים אל הסביבה. המים אשר מגיעים לתחתית מגדל הקירור ונאגרים בברכת הניקוז של המגדל מתקררים בכ- 5 – 7 מעלות צלזיוס כתוצאה משחרור אנרגיה החום לסביבה. המים…

קרא עוד...

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית היא משקע לבנבן ומוצק הנוצר כשיונים ומינרלים המצויים במים – מומסים ושוקעים בהם. מקור האבנית בסלעי הגיר והדולומיט הנמצאים בקרקע המומסים על ידי מי הגשם שחלחלו דרכם אל מי התהום. כיצד זה קורה: סידן פחמתי – קלציום קרבונט (CaCO3) הוא מלח המצוי בכמויות בסלעי הגיר. מי הגשם הם מעט חומציים מאחר והם מכילים מעט חומצה פחמתית (H2CO3). בשל כך - כשמי הגשם מחלחלים דרך סלעי הגיר, נמסים המלחים המצויים בהם וזורמים אל מי התהום.

קרא עוד...

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

מהו חיידק הליגיונלה חיידק הליגיונלה נתגלה לראשונה בשנת 1976 כאשר בכינוס של אנשי הליגיון האמריקאי בבית מלון בפילדלפיה חלו משתתפים רבים בדלקת ריאות. חיידק הליגיונלה פניאומופילה נמצא במים באופן נורמאלי והוא מיטיב להתרבות במים עומדים וחמימים.   בתנאי מעבדה הוא איננו שורד בחום שמעל ל- 66 מעלות צלזיוס אך בתוך מערכות המים, במערכות מיזוג אוויר בבניינים וברכב, במערכות לחימום מים וכדומה יש לחיידקים הליגיונרים יכולת לשרוד בתנאים קיצוניים יותר כמו יובש או חום גבוה (אפילו מעל ל- 80 מעלות צלזיוס). בתוך מערכות אלה שורד החיידק בעזרת שכבת ביופילם שהיא מושבה של מיקרו-אורגניזמים המשולבת בתוך שכבות משקעי אבנית וקורוזיה השוקעים על…

קרא עוד...

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

מגדלי הקירור הנם חלק ממערך מיזוג האוויר והקירור ופועלים כמרכיב עיקרי במערכת לטיפול באוויר האחראית על קירור האוויר לצורך מיזוג או קירור של חללים כגון – אולמות תעשייה, חדרי קירור, מוסדות ועוד. תפקידם של מגדלי הקירור הוא לקרר מים המגיעים בטמפרטורה חמה ממחליפי החום שתפקידם הוא להוריד את הטמפרטירה של קרר (חומר מקרר). השיטה בה עובד מגדל קירור בנויה על אידוי של חלק מהמים. האידוי גורם לאבדן חום רב ולהורדת הטמפרטורה של המים.

קרא עוד...

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

התמונות אשר ייוצרו במאמר מדגימות מצבי קיצון בהתפתחותם של עובש ובקטריות בחלקים שונים של מערכות מיזוג אוויר וקירור. התפתחות זו גורמת להתפזרותם של החיידקים אשר מתפתחים בתרביות בעובש בכל חלל החדר על ידי מערכת מיזוג האוויר.

קרא עוד...

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבה העיקרית להתפתחות זיהום אוויר בתוך חללים סגורים של מבנים ציבוריים ובתים פרטיים היא גידול והתרבות של מזהמים ביולוגים בתוך מערכת מיזוג האוויר של המבנה או הבית פרטי. המזהמים שעשויים להתפתח בתוך מערכת מיזוג האוויר הם מגוון רחב של סוגי עובשים שחלקם עשויים לייצר "מיקוטוקסינים" (חומרים רעילים שעלולים לגרום למחלות קשות אצל בני אדם, במיוחד אצל אנשים בעלי אלרגיות ולחולי אסמה), בקטריות, פטריות למיניהן, חיידקים כגון חיידק הליגיונלה הידוע לשמצה ועוד סוגים רבים של מזהמים ביולוגים. הבקטריות המתפתחות במזגנים הן הגורם לתופעה מוכרת של ריחות לא נעימים הנפלטים מהמזגן. אנשים רבים מתלוננים כי עם הפעלת המזגן הם חשים בריחות של…

קרא עוד...

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

להלן טבלה המפרטת על מגוון התכשירים המוצעים ע"י גור טכנולוגיות לניקוי צינורות במחליפי חום:

קרא עוד...

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

בקרקע הקיימת לאורכה של מדינת ישראל קיימת כמות רבה של מינרלים כגון סידן (קלציום - calcium), קרבונטים של מגנזיום (carbonates of magnesium), תחמוצות ברזל, גפרית, אשלגן ועוד. כאשר הגשם יורד ומחלחל לעומקה של האדמה הוא ממיס וסופג לתוכו כמות גדולה של אותם מינרלים הקיימים באדמה.

קרא עוד...

כ- 80% מהאוכלוסייה במדינות המערב מבלה את רוב זמנה בתוך מבנים סגורים. מחקרים מראים כי אנשים מבלים כ- 90% מזמנם בתוך מבנים, אם במקום עבודתם, בביתם או בכל מבנה אחר ציבורי או פרטי אחר. עם התפתחות הטכנולוגיה, ובשל מחיר האנרגיה המאמירים מבנים ציבוריים ופרטיים החלו להיבנות באופן המבודד את הדיירים מהסביבה החיצונית תוך התמקדות בנוחות ובחיסכון אנרגטי. מערכות בקרת אקלים מתוחכמות הוכנסו כסטנדרט לבנייני משרדים, בתי חולים, מלונות ומבנים ציבוריים ופרטיים רבים. מערכות אילו שולטות על כל תהליכי החימום והקירור ומבסטות את הטמפרטורה הקיימת בתוך המבנה תוך שאיפה למזער כמה שניתן איבוד קור וחום על ידי אטימת המבנים מהסביבה החיצונית.


בו בזמן חומרי גלם המשמשים לייצור רהיטים, ביגוד, חומרי ניקוי וכיו"ב הפכו להיות מורכבים יותר ומסוכנים יותר לבני אדם. שינויים אילו גרמו לחשיפה מרובה יותר לאבק, גזים למיניהם, ומזהמים רבים נוספים הקיימים בחללי המבנים הציבוריים והפרטיים כיום הרבה יותר משהיה מקובל העבר. זיהום אוויר פנים מבני הפך לנושא של בריאות הציבור ממדרגה ראשונה, עד כדי התערבות האומות המאוחדות (UN). באמצע שנות ה – 80 הגדירו ה- WHO (ארגון הבריאות העולמי של האומות המאוחדות) את הנושא כ"תסמונת הבניין החולה" (Sick Building Syndrome) והחלו לחקור את הספרות הרפואית המדווחת על סימני תחלואה במבנים ציבוריים שאינם משמשים לתעשייה ברחבי העולם.
ה – WHO מצא שיותר מ – 30% מהבניינים החדשים סובלים מתסמונת הבניין החולה ומבלי שמצאו באותו הזמן את הסיבות הספציפיות הגורמות להיווצרות התופעה. אחד המקרים היותר ידועים אשר גרם להבנה כי מבנים חדישים עשויים להיות מסוכנים לבריאות דייריהם הוא גילוי החיידק Legionella במלון בפילדלפיה בשנת 1976 במהלך כנס של חיילים לגיונרים. באותו כנס 34 חיילים ותיקים שחגגו את יום העצמאות של ארה"ב נהרגו מסיבה שאותם הימים לא הייתה ברורה ולאחר מכן התגלתה כהתפתחותו של חיידק חדש ולא מוכר אשר התפתח בתוך מערכת מיזוג האוויר והיה הגורם למותם של אותם חיילים. מאז ועד היום מספר הולך וגדל של מקרים בהם מגלים Legionella בבתי מלון (מקרים רבים נרשמו גם בישראל), בנייני משרדים, ספינות שעשועים, בתי ספר, בתי חולים ומחנות צבא ועוד.

אז מהי תסמונת הבניין החולה?

החל משנת 1970 מספר הולך וגדל של אנשים אשר עובדו במבנים סגורים החלו להתלונן כי הם סובלים ממגוון רחב של תחלואות שלא ניתן היה למצוא את הסיבה להיווצרותן. חלק מאותם סימפטומים כללו כאבי ראש, גירוי אף וגרון, גירוי בעיניים, שיעול יבש ויובש בעור, סחרחורות, בחילה, סוגים שונים של עייפות כרונית וכיו"ב. במהלך השנים התברר כי הסימפטומים הופיעו אצל אנשים העובדים באותם מבנים במהלך שעות העבודה והסימפטומים היו נעלמים כאשר אותם אנשים היו מחוץ למבנים לתקופות מסוימות כמו חופשות וסופי שבוע. ממחקרים שבוצעו על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) בשנת 1984 עלה בברור כי עד 30% מתוך בניינים ברחבי העולם מהווים מוקדים לתלונות של הדיירים, עובדים, תלמידים, מורים וכד', שמקורם בזיהום האוויר הפנים מבני, אוורור בלתי מתאים וגורמים פיזיקאליים שונים כגון איכות וכמות האוויר, מזהמים כימיים שמקורם מחוץ למבנה וגורמים מיקרוביאלים כגון חיידקים ועובש בלתי נראה באוויר.

תסמונת הבניין החולה מחילה חמש קבוצות תחלואה עיקריות:
1. גירוי עיניים, אף וגרון: כאבי ראש, יובש, עקצוץ, צרידות ובעיות קול שונות.
2. בעיות נירולוגיות כלליות: סחרחורות, כאבי ראש, עייפות כרונית, בעיות ריכוז, בעיות זיכרון,עייפות בלתי מוסברת ובלתי מוצדקת, תגובות איטיות.
3. גירוי עור: אודם, כאב, עקצוץ, יובש.
4. תגובות רגישות כלליות לא מוסברות: נזלת, סימני אסתמה (אצל אנשים לא אסתמטיים) רשרושים וקולות מוזרים בדרכי הנשימה.
5. סימפטומים של ריח וטעם: שינויים בקליטת ופרשנות בתפיסת ריחות "לא נעימים" וטעמים "משונים".

סימפטומים אילו יכולים להופיע ברמות שונות אצל אנשים שונים, ובהחלט התכן כי בזמן שאדם אחד סובל מתחלואות הקשורות בתסמונת הבניין החולה, חברו למשרד לא מרגיש או סובל מכל מחלה

קבוצות האנשים הרגישות ביותר לסבול מהתחלואות הנוצרות כתוצאה מהיווצרותה של תסמונת הבניין החולה הם

  • אנשים הסובלים מאסמה או אלרגיות מיוחדות
  • אנשים בעלי קשיי נשימה ומערכת חיסון חלשה
  • אנשים המרכיבים עדשות מגע

כיצד ניתן לדעת כי סימני תחלואה מסוימים נובעים כתוצאה מהיווצרותה של תסמונת הבניין החולה?

הנקודות הבאות יכולות לסייעה בביסוס הקשר הקיים בין היווצרותם של תנאים סביבתיים הגורמים להתפרצותה של תסמונת הבניין החולה עם תחלואות הקיימות אצל דיירי המבנה.

  • סימפטומים דומים מאילו שהוזכרו לעיל מופעים אצל קבוצת אנשים המבלה זמן רב באותו חלל סגור
  • הסימפטומים נעלמים כאשר אותם אנשים עוזבים את המבנה לתקופה ממושכת (סופי שבוע, חופשים וכיו"ב)
  • הסימפטומים מופעים במהירות
  • אנשים אסמאטים ובעלי אלרגיות חשים ברע במהלך שהייתם במבנה והגשה זו נעלמת עם יציאתם לאוויר הצח
  • גורם רפואי מצא כי סימפטומים מסוימים נובעים כתוצאה מהאוויר הקיים במבנה

כיצד ניתן להתמודד עם תופעת תסמונת הבניין החולה

מספר פעולות פשוטות יכול להבטיח כי מערכת מיזוג האוויר (המהווה את אחד הגורמים העקרים להיווצרותה של תסמונת הבניין החולה בשל פלטה של אוויר מזוהם לחלל המבנה) תישאר נקייה וסטרילית וכי האוויר הנפלט ממנה לחלל המבנה יהיה נקי וללא גורמים מזהמים הפוגעים בבריאותם של דיירי הבניין.

הכנת תוכנית לביצוע טיפולים תקופתיים פשוטים תסייעה רבות במניעת התפתחות מזהמים במערכת מיזוג האוויר ושמירה על איכות האוויר גבוהה הנפלטת מימנה לחלל החדר. על התוכנית לכלול את השלבים הבאים:

1. ניקוי המסננים של כל יחידות המיזוג הפנמיות (יחידות האיוד) אחת לחודש במהלך תקופת הקיץ וכל חודשיים בשאר השנה.
2. ניקוי של סוללת האיוד ביחידת המיזוג הפנימית כל 3-4 חודשים תוך שימוש בתכשיר ניקוי מתאים בהתאם למצב היחידה: במידה ועל סוללת הקירור של המאייד נוצרה שיכבה עדינה של אבק ניתן להשתמש בתכשיר כדוגמת ה- Eco-Clean ליחידות מיזוג ביתיות או בתכשיר Coil-Ox ליחידות גדולות במבנים ציבוריים. במידה ובמהלך בדיקת הסוללה התקופתית אובחן כי על הסוללה קיימים משקעים רבים הסותמים את מעבר האוויר דרך היחידה, במקרה זה יש לבצע שימוש בתכשיר חזק יותר המתאים לביצוע עבודות ניקוי של סוללות סתומות כדוגמת תכשיר ה- Gab-Coil.
3. לאחר ניקוי יסודי של הסוללה ניתן לעבוד לשלב החיטוי. כאשר הסוללה נקייה מכל המשקעים יש להתיז עליה ועל כל החלקים מסביבה את תכשיר ה- Clean-Air אשר מחסל הצטברות של עובשים, בקטריות וחיידקים ומונע את התפתחותם העתידית. חיטוי של הסוללה יבטיח את איכות האוויר הנפלטת מהמזגנים לחלל החדר.
4. לאחר חיטוי הסוללה יש להניח במגש קליטת הנוזלים של יחידת המיזוג טבליית Pan-Clean אשר מונעת התפתחותם של מזהמים ביולוגים בתוך מגשי הניקוז של המזגן אשר גורמים לסתימה של פתח הניקוז של המזגן והצפה של המזגן בתוך החדר תוך גרימת רטיבות לתקרות וקירות בקרבת יחידת המיזוג.

שמירה על עקרונות פשוטים אילו יבטיח את יחידות מיזוג האוויר יספקו אוויר נקי באיכות גבוהה, ישמרו על בריאותם של דיירי הבית ויסייעו במניעת היווצרותה של תסמונת הבניין החולה.

בין לקוחותינו: