0
eng isr arb grk span
מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

  למה צריך לנקות מחליפי חום?משקעים וקורוזיה המתפתחים ושוקעים על דפנות חלקי מחליף החום גורמים לפגיעה בהחלפת החום ולהורדת היעילות האנרגטית שלו. בנוסף – יכולים משקעים אלה לגרום לנזקים כמו סתימות, פריצות ואפילו להשבתה כללית של מחליף החום.

קרא עוד...

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן  - כיצד עושים זאת ?

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן - כיצד עושים זאת ?

עונת הקיץ בעיצומה והמזגנים פועלים שעות רבות ביממה. אם בבית או במשרד – כשהמזגן עובד יש תחושה של קרירות, יובש נעים וניקויון... אך התחושה הזו מטעה. מערכות המיזוג ומזגנים למיניהם אינם מכניסים אויר נקי לחללים אותם הם ממזגים, וזה כולל מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי ומזגן מרכזי. במערכות מיזוג מוסדיות גדולות קיים לפעמים גם מרכיב של אוויר צח אך לא תמיד במידה מספקת. מזגן או מערכת מיזוג אוויר הם בית גידול אהוב מאוד על חיידקים , עובש , בקטריות ופטריות האחראים על תחלואות שונות שלעיתים אין אנו מייחסים אותן למזגן. אסטמה, שיעול כרוני, נזלת כרונית, כאבי ראש, גירוי…

קרא עוד...

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

מגדלי קירור הם מתקנים המותקנים באוויר הפתוח ומקררים מים עבור מערכות מיזוג וקירור לצורך אחסון ותהליכי יצור בשיטה של אידוי. המים מגיעים אל המגדל וממומטרים כלפי מטה בטיפות זעירות - בעזרת דיזות המשמשות לצורך ריסוק ופיזור המים בכל שטח מגדל בקירור. לטיפות הזעירות שטח פנים נרחב הפוגש באוויר קריר המוזרם במגדל הקירור כלפי מעלה בעזרת מפוח או מאוורר. תוך כדי המפגש – מתאדה חלק מן המים לאוויר ובתהליך האידוי נפלטת אנרגיית חום המצויה בטיפות המים אל הסביבה. המים אשר מגיעים לתחתית מגדל הקירור ונאגרים בברכת הניקוז של המגדל מתקררים בכ- 5 – 7 מעלות צלזיוס כתוצאה משחרור אנרגיה החום לסביבה. המים…

קרא עוד...

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית היא משקע לבנבן ומוצק הנוצר כשיונים ומינרלים המצויים במים – מומסים ושוקעים בהם. מקור האבנית בסלעי הגיר והדולומיט הנמצאים בקרקע המומסים על ידי מי הגשם שחלחלו דרכם אל מי התהום. כיצד זה קורה: סידן פחמתי – קלציום קרבונט (CaCO3) הוא מלח המצוי בכמויות בסלעי הגיר. מי הגשם הם מעט חומציים מאחר והם מכילים מעט חומצה פחמתית (H2CO3). בשל כך - כשמי הגשם מחלחלים דרך סלעי הגיר, נמסים המלחים המצויים בהם וזורמים אל מי התהום.

קרא עוד...

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

מהו חיידק הליגיונלה חיידק הליגיונלה נתגלה לראשונה בשנת 1976 כאשר בכינוס של אנשי הליגיון האמריקאי בבית מלון בפילדלפיה חלו משתתפים רבים בדלקת ריאות. חיידק הליגיונלה פניאומופילה נמצא במים באופן נורמאלי והוא מיטיב להתרבות במים עומדים וחמימים.   בתנאי מעבדה הוא איננו שורד בחום שמעל ל- 66 מעלות צלזיוס אך בתוך מערכות המים, במערכות מיזוג אוויר בבניינים וברכב, במערכות לחימום מים וכדומה יש לחיידקים הליגיונרים יכולת לשרוד בתנאים קיצוניים יותר כמו יובש או חום גבוה (אפילו מעל ל- 80 מעלות צלזיוס). בתוך מערכות אלה שורד החיידק בעזרת שכבת ביופילם שהיא מושבה של מיקרו-אורגניזמים המשולבת בתוך שכבות משקעי אבנית וקורוזיה השוקעים על…

קרא עוד...

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

מגדלי הקירור הנם חלק ממערך מיזוג האוויר והקירור ופועלים כמרכיב עיקרי במערכת לטיפול באוויר האחראית על קירור האוויר לצורך מיזוג או קירור של חללים כגון – אולמות תעשייה, חדרי קירור, מוסדות ועוד. תפקידם של מגדלי הקירור הוא לקרר מים המגיעים בטמפרטורה חמה ממחליפי החום שתפקידם הוא להוריד את הטמפרטירה של קרר (חומר מקרר). השיטה בה עובד מגדל קירור בנויה על אידוי של חלק מהמים. האידוי גורם לאבדן חום רב ולהורדת הטמפרטורה של המים.

קרא עוד...

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

התמונות אשר ייוצרו במאמר מדגימות מצבי קיצון בהתפתחותם של עובש ובקטריות בחלקים שונים של מערכות מיזוג אוויר וקירור. התפתחות זו גורמת להתפזרותם של החיידקים אשר מתפתחים בתרביות בעובש בכל חלל החדר על ידי מערכת מיזוג האוויר.

קרא עוד...

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבה העיקרית להתפתחות זיהום אוויר בתוך חללים סגורים של מבנים ציבוריים ובתים פרטיים היא גידול והתרבות של מזהמים ביולוגים בתוך מערכת מיזוג האוויר של המבנה או הבית פרטי. המזהמים שעשויים להתפתח בתוך מערכת מיזוג האוויר הם מגוון רחב של סוגי עובשים שחלקם עשויים לייצר "מיקוטוקסינים" (חומרים רעילים שעלולים לגרום למחלות קשות אצל בני אדם, במיוחד אצל אנשים בעלי אלרגיות ולחולי אסמה), בקטריות, פטריות למיניהן, חיידקים כגון חיידק הליגיונלה הידוע לשמצה ועוד סוגים רבים של מזהמים ביולוגים. הבקטריות המתפתחות במזגנים הן הגורם לתופעה מוכרת של ריחות לא נעימים הנפלטים מהמזגן. אנשים רבים מתלוננים כי עם הפעלת המזגן הם חשים בריחות של…

קרא עוד...

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

להלן טבלה המפרטת על מגוון התכשירים המוצעים ע"י גור טכנולוגיות לניקוי צינורות במחליפי חום:

קרא עוד...

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

בקרקע הקיימת לאורכה של מדינת ישראל קיימת כמות רבה של מינרלים כגון סידן (קלציום - calcium), קרבונטים של מגנזיום (carbonates of magnesium), תחמוצות ברזל, גפרית, אשלגן ועוד. כאשר הגשם יורד ומחלחל לעומקה של האדמה הוא ממיס וסופג לתוכו כמות גדולה של אותם מינרלים הקיימים באדמה.

קרא עוד...

מהם סוללת של מערכות מיזוג אוויר וקירור?

בתוך מערכות מיזוג אוויר ניתן למצוא שתי סוגי סוללות. לרוב, הסוללות בנויות מצינורות נחושת בהם זורם גז פריאון או מים (בהתאם לסוג המערכת) ומשתכי אלומיניום דקים מאוד אשר עוטפים את כל צינורות הנחושת ונקראים עלי האלומיניום של הסוללה. סוללה אחת הינה סוללת העיבוי הממוקמת ביחידה החיצונית וידוע גם כסוללה היבשה או הסוללה החמה (כאשר המערכת עובדת על קירור ולא חימום) והסוללה השנייה היא סוללה האיוד הממוקמת ביחידת המיזוג הפנימית וידוע גם כסוללה הרטובה או הסוללה הקרה.

ביחידת האיוד הפנימית אוויר חם מתוך חלל החדר נדחף על ידי מפוחי היחידה דרך סוללת האיוד הקרה, החום שלו נספג (מועבר) אל סוללת האיוד והוא יוצא מצידה השני אל חלל החדר כאוויר קר יותר. יחידת העיבוי פועלת בצורה הפוך מיחידת האיוד, אוויר קריר יחסית מבחוץ ניזרק דרך הסוללה על מנת לקרר את הגז החם העובר בתוך צינורות הנחושת ויוצא מצידה השני של הסוללה כאוויר חם יותר.
גם מקררים וציוד קירור כמו זה שנמצא בסופר-מרקט ומסעדות כולל בתוכו סוללות עיבוי ואיוד הדומה למערכות מיזוג אוויר. במבנים ציבוריים כמו בתי חולים, בנייני משרדים, מלונות וכיו"ב מקובל למצוא סוללות מאיידים גדולות מאוד המיועדות לקירור של השטחים הציבוריים. סוללות אילו ממוקמות בתוך יחידות הנקראות יטא"ות (יחידות טיפול אוויר) ופעילותן דומה מאוד לסוללות של מערכות מיזוג אוויר ביתיות.

תאור הבעיות הנוצרות ביחידות עיבוי ואיוד של מערכות מיזוג אוויר וקירור

כפי שהוסבר, דרך סוללות העיבוי וסוללות האיוד זורם אוויר אשר ניזרק על הסוללות על ידי מפוחים. ביחידות עיבוי הממוקמות בחוץ, באזורים הקרובים לים או באזורי תעשייה, האוויר אשר מוזרם דרך הסוללה מאופיין ברמה גבוהה של מלחים ולחות אשר יוצרים על פני עלי האלומיניום שיכבה של משקעי אבנית ומלחים וגורמים להתפתחות של מוצרי קורוזיה (חלודה). משקעים אילו יוצרים שכבת בידוד אשר עוטפת את עלי האלומיניום ופוגעת בתהליך החלפת החום של היחידה – קירור הגז החם בתוך צינורות הנחושת על ידי האוויר מבחוץ. ביחידת האיוד הפנמיות הבעיות הנוצרות במהלך פעילותן קשות אף יותר. כפי שתואר, סוללת האיוד היא הסוללה הקרה בה זורם גז פריאן קר או מים קרים דרך צינורות נחושת אשר מקררים את עלי האלומניום. מכיוון שהסוללה היא גוף קר המצוי הסביבה חמה ולחה (מצב המאפיין את האוויר בחודשי הקיץ) על הסוללה נוצרת תופעה בשם קונדנסציה או עיבוי, כתוצאה מהפרשי טמפרטורה בין סוללה הקרה לאוויר החם. כאשר האוויר החם עובר דרך הסוללה הקרה מתרחש תהליך פיזיקאלי של התעבות אדי המים הנמצאים באוויר (הלחות באוויר) הנהפכים לטיפות מים אשר נוצרות על גבי הסוללה הקרה ומכן ההסבר לרטיבות הנוצרת ביחידות המיזוג הפנמיות במהלך פעילותן. הבעיות נוצרות כאשר באוויר המוזרם דרך הסוללה קיימת כמות גדולה של אבק ולכלוך, כמו כן ביחידות המותקנות במטבחים ובאזורי עבודה קיימת כמות גדולה של משקעים שומניים המרחפים באוויר. כאשר המפוחים מזרימים את האוויר דרך הסוללה, חלק מהמשקעים (לפעמים חלק גדול) מצליח לחדור את המסננים המותקנים בכניסה ליחידת המיזוג ונעצר במגע עם הסוללה הקרה והרטובה. הצטברות הלכלוך על גבי הסוללה הרטובה גורם לשתי בעיות חמורות הפוגעות בתפקודו התקין של המזגן. הבעיה הראשונה היא סתימה של מעבר האוויר דרך הסוללה – המשקעים חודרים לעומקה של הסוללה נצמדים לעלי האלומיניום וכך מצרים את מעבר האוויר דרך הסוללה עד למצב בו כל פני הסוללה חסום למעבר אוויר והמפוח לא מצליח להחדיר את האוויר החם דרך הסוללה ולהוציאו בצידה השני קר. מצב זה גורם לירידה חדה של עד 80% בתפוקת הקירור של המזגן, גורם למעמסה ושחיקה מואצת של מדחס היחידה והמפוחים המנסים לפצות על הסתימה שנוצרה ביחידה ולצריכת חשמל מוגברת שעשויה להגיעה לעד 42% יותר מהצריכה של אותה יחידה עם סוללה נקייה. הבעיה השנייה היא בעיה של זיהום אוויר, הסוללה הרטובה של המזגן מהווה קרקע פורייה להתפתחות של מזהמים ביולוגים כגון עובש, בקטריות, חיידקים (כגון חיידק הליגיונלה המוכר) אשר מוצאים בסביבה הרטובה והלחה של פנים יחידת האיוד מקום אידיאלי להתפתח ולגדול. התפתחות בקטריות וחיידקים ביחידות מיזוג אוויר היא בעיה נפוצה ביותר הקיימת בכל המזגנים הביתים והמוסדיים וגורמת לירידה חדה האיכות האוויר הקיימת בחלל החדר, ריחות לא נעימים הנפלטים מהמזגן ולהתפתחות של מחלות ותחלואות אצל דיירי המבנה אשר אינם מקשרים בין התחלואות מהן הם סובלים לתפקודו של המזגן. תופעה זו בה יחידת המיזוג גורמת פליטה של מזהמים ביולוגים לחלל החדר נקראת בשם "תסמונת הבניין החולה" (The "Sick Building Syndrome") ומאמרים רבים נכתב על השפעותיה המסוכנות.

תדירות הטיפול במערכות מיזוג אוויר וקירור

טעות נפוצה הקיימת בנושא תחזוקת מערכות מיזוג אוויר ביתיות ותעשייתיות היא כי הצורך לטפל בסוללות עולה רק לאחר תחילתן של הבעיות עליהן הוסבר במאמר. הבעייתיות בגישה זו נובעת מהעובדה כי לרוב הימנעות מטיפול ביחידות המיזוג יביא להופעת התקלות הנובעות מהזנחת היחידה במהלך גלי החום של חודשי הקיץ, בזמן בו הצורך בתפקודו התקין של המזגן הוא בעל חשיבות רבה והשבתת היחידה עד לסיום ביצוע הטיפול הנדרש יסב אי נוחות רבה לדיירי הבניין. מכאן ניתן להבין כי לצורך מניעת היווצרותן של התופעות הרשומות לעיל בתקופות הבעייתיות ביותר בנית תוכנית טיפולים תקופתית מומלצת עם רכישתה והתקנתה של המערכת. תדירות הטיפול במערכות עשויה להיות מטיפול חד שנתי במהלך חודשי האביב כחלק מהכנת היחידה לקיץ ועד לביצוע מס' טיפולים מתוכננים במהלך השנה – בהתאם לסביבת העבודה בה פועלת היחידה ורמת הזיהומים הקיימים באזור. תוכנית טיפולים מסודרת לצורך ניקוי וחיטוי היחידה ישמור על תפקודה התקין במהלך כל השנה ויבטיח כי בחודשים החמים ביותר בהם נדרשת היחידה לתפקד בתנאים קשים לא ייווצרו תקלות לא צפויות.

שיטות, דרכים ומוצרים לביצוע טיפול ניקוי וחיטוי של סוללות מיזוג אוויר וקירור

לפני תחילתו של טיפול ביחידת מיזוג אוויר וקירור ראשית יש לבחון את מצב הסוללה וסוג המשעים אשר נוצרו בה. ביחידות עיבוי הממוקמות בחוץ, לרוב על גגות הבניין סביר כי ניתקל בשכבה של מלחים, אבנית וקורוזיה. לטיפול במשקעים אילו ניתן לרסס על הסוללה באמצעו מרסס ידני או חשמלי (בהתאם לגודל היחידה) תכשיר Nar-Coil אשר ימיס את המשקעים השקים במהירות וביעלות ללא פגיעה בעלי האלומיניום העדנים. בסיום הניקוי יש לבצע שטיפה איכותית עם הרבה מים נקיים ולהפעילה מחדש. הטיפול ביחידות איוד פנמיות דורש בדיקה יסודית יותר טרם תחילת הטיפול מכיוון שיחידות אילו לרוב מותקנות מייד עם סיום עבודות הבניה וטרם אכלוס הדירה או המוסד וביצוע עבודות גמר כגון הפרדות גבס, שטיחים מקיר לקיר, פרקט, ריהוט וכיו"ב, לעיתים נוצר מצב כי עבודות אילו מקשות מאוד על הגישה לצורך מתן טיפול ליחידה. במקרים בהם הגישה ליחידה קשה במיוחד ו/או שטיפתה במים לאחר השימוש בתכשיר הניקוי עלולה לגרום נזק לריהוט, שטיחים וכיו"ב יש לבחון את האפשרות לשימוש בתכשיר שאינו דורש שטיפה במים בסיום הטיפול. פיתרון טוב לבעיה זו יכול להיות בתכשיר ה- Coil-Ox המורכב משילוב של דטרגנטים ופעילי שטח ואינו דורש שטיפה במים. עם זאת יש לזכור כי משפחת התכשירים על בסיס דטרגנטים אינו מיועדת לניקוי של סוללות סתומות או מלוכלכות מאוד ולצורך ניקוי סוללות אילו יש לבצע שימוש בכשיר ה- Gab-Coil המבוסס על בסיס אלקאליני (לא חומצי!) ומבצע שתי פעולות חשובות לניקוי הסוללה. פעולה ראשונה היא פרוק מולקולות שומן ומולקולות אורגניות, כך הוא מחליש את ה"אחיזה" של המשקעים על העלים, פעולתו השנייה היא שלאחר התזתו כנוזל לעומק הסוללה התכשיר הופך לקצף סמיך ביותר אשר דוחף את כל המשקעים מעומקה של הסוללה כלפי חוץ לשטיפה קלה במים וכל זאת ללא גרמת נזק לעלי האלומיניום העדינים כפי שיכול להיגרם בשימוש בתכשירים חזקים כגון דגריז'רים. היתרון הגדול בשימוש בשיטה זו היא כי המשקעים הקיימים בתוך הסוללה "נדחפים" מבפנים הסוללה כלפי חוץ ולא קורה מצב שהמשקעים ידחסו פנימה ויגרמו לסתימה קשה כיותר כפי שעשוי לקרות בשטיפה בלחץ מים של הסוללות מבחוץ כלפי פנים. בסיום כל ניקוי של הסוללה יש תמוד לבצע חיטוי של הסוללה וטיפול במגש הניקוז. מטרת חיטוי הסוללה היא לחסל את כל מרבצי הבקטריות, והעובשים שנוצרו מהרטיבות שנוצרת ביחידה ולמנוע את התפתחותו העתידית. לצורך ביצוע פעולת החיטוי ניתן להשתמש בתכשיר האנטי בקטריאלי ה- Clean-Air המגיע בתוך בקבוקון קטן עם מרסס ידני המבצע ערפול של התכשיר הנוזלי ופזר אותו בצורה שווה ויסודית על כל חלקי בסוללה ובית הסוללה איכן שנדרש הטיפול. אין להזניח את בטיפול במגש היחידה שכן אחת הבעיות הנפוצות ביותר בחודשי הקיץ היא סתימה של ניקוז יחידת האיוד הפנימית הגורמת לנזילה של המזגן בתוך הבית תוך גרימת נזק לקירות ותקרות גבס. סתימת הניקוז נגרמת כתוצאה מהיווצרות עובש וירוקת במגש הניקוז בשל הרטיבות התמידית הקיימת בו. במקרים רבים העובש הופך לשכבה עבה של ג'לי ירוק אשר נכנס לפתח הניקוז סותם אותו וגורם לנזילה של מי העיבוי הנוצרים על הסוללה אל מחוץ למגש על תקרות הגבס וקירות הבית. שימוש בטבליית Pan-Clean והנחתה במגש ניקוז הנוזלים יגרום לשחרור איטי ומבוקר של ביוצידים אנטי-בקטריאליים לתוך המגש שימנע כל היווצרות והתגבשות של עובשים ובקטריות וישמור על מגש היחידה נקי מכל התפתחות בקטריאלית לתקופה של עד חצי שנה

שמירה על עקרונות פשוטים של אחזקה תקינה ומסודרת של יחידות מיזוג האוויר והקירור יבטיח כי נעבור את חודשי הקיץ החמים והלחים באווירה ממוזגת, נעימה ובריאה.

בין לקוחותינו: