0
eng isr arb grk span
מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

  למה צריך לנקות מחליפי חום?משקעים וקורוזיה המתפתחים ושוקעים על דפנות חלקי מחליף החום גורמים לפגיעה בהחלפת החום ולהורדת היעילות האנרגטית שלו. בנוסף – יכולים משקעים אלה לגרום לנזקים כמו סתימות, פריצות ואפילו להשבתה כללית של מחליף החום.

קרא עוד...

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן  - כיצד עושים זאת ?

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן - כיצד עושים זאת ?

עונת הקיץ בעיצומה והמזגנים פועלים שעות רבות ביממה. אם בבית או במשרד – כשהמזגן עובד יש תחושה של קרירות, יובש נעים וניקויון... אך התחושה הזו מטעה. מערכות המיזוג ומזגנים למיניהם אינם מכניסים אויר נקי לחללים אותם הם ממזגים, וזה כולל מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי ומזגן מרכזי. במערכות מיזוג מוסדיות גדולות קיים לפעמים גם מרכיב של אוויר צח אך לא תמיד במידה מספקת. מזגן או מערכת מיזוג אוויר הם בית גידול אהוב מאוד על חיידקים , עובש , בקטריות ופטריות האחראים על תחלואות שונות שלעיתים אין אנו מייחסים אותן למזגן. אסטמה, שיעול כרוני, נזלת כרונית, כאבי ראש, גירוי…

קרא עוד...

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

מגדלי קירור הם מתקנים המותקנים באוויר הפתוח ומקררים מים עבור מערכות מיזוג וקירור לצורך אחסון ותהליכי יצור בשיטה של אידוי. המים מגיעים אל המגדל וממומטרים כלפי מטה בטיפות זעירות - בעזרת דיזות המשמשות לצורך ריסוק ופיזור המים בכל שטח מגדל בקירור. לטיפות הזעירות שטח פנים נרחב הפוגש באוויר קריר המוזרם במגדל הקירור כלפי מעלה בעזרת מפוח או מאוורר. תוך כדי המפגש – מתאדה חלק מן המים לאוויר ובתהליך האידוי נפלטת אנרגיית חום המצויה בטיפות המים אל הסביבה. המים אשר מגיעים לתחתית מגדל הקירור ונאגרים בברכת הניקוז של המגדל מתקררים בכ- 5 – 7 מעלות צלזיוס כתוצאה משחרור אנרגיה החום לסביבה. המים…

קרא עוד...

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית היא משקע לבנבן ומוצק הנוצר כשיונים ומינרלים המצויים במים – מומסים ושוקעים בהם. מקור האבנית בסלעי הגיר והדולומיט הנמצאים בקרקע המומסים על ידי מי הגשם שחלחלו דרכם אל מי התהום. כיצד זה קורה: סידן פחמתי – קלציום קרבונט (CaCO3) הוא מלח המצוי בכמויות בסלעי הגיר. מי הגשם הם מעט חומציים מאחר והם מכילים מעט חומצה פחמתית (H2CO3). בשל כך - כשמי הגשם מחלחלים דרך סלעי הגיר, נמסים המלחים המצויים בהם וזורמים אל מי התהום.

קרא עוד...

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

מהו חיידק הליגיונלה חיידק הליגיונלה נתגלה לראשונה בשנת 1976 כאשר בכינוס של אנשי הליגיון האמריקאי בבית מלון בפילדלפיה חלו משתתפים רבים בדלקת ריאות. חיידק הליגיונלה פניאומופילה נמצא במים באופן נורמאלי והוא מיטיב להתרבות במים עומדים וחמימים.   בתנאי מעבדה הוא איננו שורד בחום שמעל ל- 66 מעלות צלזיוס אך בתוך מערכות המים, במערכות מיזוג אוויר בבניינים וברכב, במערכות לחימום מים וכדומה יש לחיידקים הליגיונרים יכולת לשרוד בתנאים קיצוניים יותר כמו יובש או חום גבוה (אפילו מעל ל- 80 מעלות צלזיוס). בתוך מערכות אלה שורד החיידק בעזרת שכבת ביופילם שהיא מושבה של מיקרו-אורגניזמים המשולבת בתוך שכבות משקעי אבנית וקורוזיה השוקעים על…

קרא עוד...

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

מגדלי הקירור הנם חלק ממערך מיזוג האוויר והקירור ופועלים כמרכיב עיקרי במערכת לטיפול באוויר האחראית על קירור האוויר לצורך מיזוג או קירור של חללים כגון – אולמות תעשייה, חדרי קירור, מוסדות ועוד. תפקידם של מגדלי הקירור הוא לקרר מים המגיעים בטמפרטורה חמה ממחליפי החום שתפקידם הוא להוריד את הטמפרטירה של קרר (חומר מקרר). השיטה בה עובד מגדל קירור בנויה על אידוי של חלק מהמים. האידוי גורם לאבדן חום רב ולהורדת הטמפרטורה של המים.

קרא עוד...

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

התמונות אשר ייוצרו במאמר מדגימות מצבי קיצון בהתפתחותם של עובש ובקטריות בחלקים שונים של מערכות מיזוג אוויר וקירור. התפתחות זו גורמת להתפזרותם של החיידקים אשר מתפתחים בתרביות בעובש בכל חלל החדר על ידי מערכת מיזוג האוויר.

קרא עוד...

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבה העיקרית להתפתחות זיהום אוויר בתוך חללים סגורים של מבנים ציבוריים ובתים פרטיים היא גידול והתרבות של מזהמים ביולוגים בתוך מערכת מיזוג האוויר של המבנה או הבית פרטי. המזהמים שעשויים להתפתח בתוך מערכת מיזוג האוויר הם מגוון רחב של סוגי עובשים שחלקם עשויים לייצר "מיקוטוקסינים" (חומרים רעילים שעלולים לגרום למחלות קשות אצל בני אדם, במיוחד אצל אנשים בעלי אלרגיות ולחולי אסמה), בקטריות, פטריות למיניהן, חיידקים כגון חיידק הליגיונלה הידוע לשמצה ועוד סוגים רבים של מזהמים ביולוגים. הבקטריות המתפתחות במזגנים הן הגורם לתופעה מוכרת של ריחות לא נעימים הנפלטים מהמזגן. אנשים רבים מתלוננים כי עם הפעלת המזגן הם חשים בריחות של…

קרא עוד...

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

להלן טבלה המפרטת על מגוון התכשירים המוצעים ע"י גור טכנולוגיות לניקוי צינורות במחליפי חום:

קרא עוד...

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

בקרקע הקיימת לאורכה של מדינת ישראל קיימת כמות רבה של מינרלים כגון סידן (קלציום - calcium), קרבונטים של מגנזיום (carbonates of magnesium), תחמוצות ברזל, גפרית, אשלגן ועוד. כאשר הגשם יורד ומחלחל לעומקה של האדמה הוא ממיס וסופג לתוכו כמות גדולה של אותם מינרלים הקיימים באדמה.

קרא עוד...

 

למה צריך לנקות מחליפי חום?
משקעים וקורוזיה המתפתחים ושוקעים על דפנות חלקי מחליף החום גורמים לפגיעה בהחלפת החום ולהורדת היעילות האנרגטית שלו. בנוסף – יכולים משקעים אלה לגרום לנזקים כמו סתימות, פריצות ואפילו להשבתה כללית של מחליף החום.

 

ניקוי מחליפי חום – למה זה כדאי?

1. מה הוא מחליף חום:
מחליף חום הוא גוף שבתוכו זורמים 2 זורמים שונים המחליפים ביניהם חום. מחליפי החום השונים משמשים לחימום או קירור של חומרים כגון – מים, גז ונוזלים שונים. מחליפי החום משמשים לאין ספור שימושים בתעשיות שונות (לקירור נוזלי תהליך, שמנים, דלקים וגזים), בתחום מיזוג האויר (לצורך קירור או חימום האויר), בתעשיית המזון (לצורך קירור אולמות קירור והקפאה) ועוד.

2. סוגים של מחליפי חום:
יש סוגים שונים של מחליפי חום, כאשר ההבדלים ביניהם תלויים במבנה שלהם, בחומר ממנו הם בנויים, בסוגי הזורמים בהם ובמטרות החלפת החום.

• מחליף חום מעטפת (תרמיל) וצינורות (Tube & Shell) – הוא מחליף חום סגור בו אין מגע ישיר בין הזורמים השונים. מחליף חום זה בנוי מצינור בקוטר גדול (מעין מיכל) אשר בתוכו צינורות בקוטר קטן יותר. זורם אחד זורם סביב הצינורות הדקים בתוך הדוד (לדוגמא: גז), והזורם השני זורם בצינורות הקטנים (לדוגמא: מים).
החלפת החום מתבצעת על גבי שטח הפנים של הצינורות הפנימיים. המים המגיעים ממגדל הקירור צוננים, זורמים בצינורות הקטנים ומעבירים את ההטמפרטורה שלהם לגז הזורם סביבם במיכל הגדול. טמפרטורת היציאה של המים ממחליף החום – גבוהה מטמפרטורת הכניסה שלהם מאחר והם סופגים את החום מהגז ומתחממים. טמפרטורת היציאה של הגז ממחליף החום – נמוכה יותר מאחר והוא סופג את הטמפרטורה הנמוכה מהמיים ומתקרר.

• מחליף חום פלטות (לוחות) – הוא מחליף חום סגור. במחליף חום זה הזורמים זורמים בתוך הפלטות המבודדות זו מזו בעזרת אטמים. מעבר החום מתבצע בשטח הפנים בין הזורמים לפלטות, ומהפלטות לזורם השני.

• קיימים עוד סוגים של מחליפי חום.

3. למה צריך לנקות מחליפי חום?
משקעים וקורוזיה המתפתחים ושוקעים על דפנות חלקי מחליף החום גורמים לפגיעה בהחלפת החום ולהורדת היעילות האנרגטית שלו. בנוסף – יכולים משקעים אלה לגרום לנזקים כמו סתימות, פריצות ואפילו להשבתה כללית של מחליף החום.

4. ניקוי מחליפי חום – טכניקות קיימות:

• ניקוי כימי:
ניקוי כימי הוא תהליך שבו מסחררים תכשיר כימי בתוך מחליף החום. תפקידו של התכשיר הוא – להמס את המשקעים ששקעו על דפנות חלקי מחליף החום.
חשוב: חשוב מאוד לוודא שהתכשיר יעיל להסרת המשקע הספציפי ועם זאת – לא יפגע בחומר ממנו עשוי מחליף החום. תכשירים שאינם מתאימים יגרמו לנזק שאינו נראה באופן מיידי אך עלול לגרום לבעיות גדולות כגון השבתות ועלויות גדולות. הניקוי הכימי אחראי על כ85% מההתיעלות האנרגטית של מחליף החום.

• ניקוי (הידרו) מכני: ניקוי זה מתבצע בעזרת החדרת מברשות מיוחדות לצינורות החלפת החום, והוא מיועד לניקוי צינורות. הניקוי מתבצע על ידי החדרת מברשת מסתובבת על גבי ציר שדרכו מוזרמים מים בלחץ נמוך. המערכת מנקה את שאריות הריאקציה הכימית ואת המשקעים המומסים מתוך הצינורות ומשאירה אותם נקיים. תהליך זה אחראי לכ-15% נוספים בהתייעלות האנרגטית של מחליף החום.

5. טבלת התייעלות - דוגמא

ציוד KW מרכיב עומס שעות עבודה עלות קוט"ש/ש"ח עלות האנרגיה
צ'ילר 500 ט.ק. X0.65 X100% 6,570
0.5944 1,269,192.6 ש"ח

עובי משקע במ"מ % אבדן יעילות תוספת עלות אנרגטית
0.254 9% 144,227 ש"ח
0.508 18% 228,454 ש"ח
0.762 27% 342,682 ש"ח
1.016 36% 456,909 ש"ח
1.270 45% 571,137 ש"ח

עלות אנרגיה נוספת
משקע בעובי 0.762 מ"מ עלות ניקוי ממוצע חסכון שנתי
לצ'ילר

342,682 ש"ח
6,500 ש"ח

336,000 ש"ח

 

בין לקוחותינו: