0
eng isr arb grk span
מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

  למה צריך לנקות מחליפי חום?משקעים וקורוזיה המתפתחים ושוקעים על דפנות חלקי מחליף החום גורמים לפגיעה בהחלפת החום ולהורדת היעילות האנרגטית שלו. בנוסף – יכולים משקעים אלה לגרום לנזקים כמו סתימות, פריצות ואפילו להשבתה כללית של מחליף החום.

קרא עוד...

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן  - כיצד עושים זאת ?

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן - כיצד עושים זאת ?

עונת הקיץ בעיצומה והמזגנים פועלים שעות רבות ביממה. אם בבית או במשרד – כשהמזגן עובד יש תחושה של קרירות, יובש נעים וניקויון... אך התחושה הזו מטעה. מערכות המיזוג ומזגנים למיניהם אינם מכניסים אויר נקי לחללים אותם הם ממזגים, וזה כולל מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי ומזגן מרכזי. במערכות מיזוג מוסדיות גדולות קיים לפעמים גם מרכיב של אוויר צח אך לא תמיד במידה מספקת. מזגן או מערכת מיזוג אוויר הם בית גידול אהוב מאוד על חיידקים , עובש , בקטריות ופטריות האחראים על תחלואות שונות שלעיתים אין אנו מייחסים אותן למזגן. אסטמה, שיעול כרוני, נזלת כרונית, כאבי ראש, גירוי…

קרא עוד...

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

מגדלי קירור הם מתקנים המותקנים באוויר הפתוח ומקררים מים עבור מערכות מיזוג וקירור לצורך אחסון ותהליכי יצור בשיטה של אידוי. המים מגיעים אל המגדל וממומטרים כלפי מטה בטיפות זעירות - בעזרת דיזות המשמשות לצורך ריסוק ופיזור המים בכל שטח מגדל בקירור. לטיפות הזעירות שטח פנים נרחב הפוגש באוויר קריר המוזרם במגדל הקירור כלפי מעלה בעזרת מפוח או מאוורר. תוך כדי המפגש – מתאדה חלק מן המים לאוויר ובתהליך האידוי נפלטת אנרגיית חום המצויה בטיפות המים אל הסביבה. המים אשר מגיעים לתחתית מגדל הקירור ונאגרים בברכת הניקוז של המגדל מתקררים בכ- 5 – 7 מעלות צלזיוס כתוצאה משחרור אנרגיה החום לסביבה. המים…

קרא עוד...

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית היא משקע לבנבן ומוצק הנוצר כשיונים ומינרלים המצויים במים – מומסים ושוקעים בהם. מקור האבנית בסלעי הגיר והדולומיט הנמצאים בקרקע המומסים על ידי מי הגשם שחלחלו דרכם אל מי התהום. כיצד זה קורה: סידן פחמתי – קלציום קרבונט (CaCO3) הוא מלח המצוי בכמויות בסלעי הגיר. מי הגשם הם מעט חומציים מאחר והם מכילים מעט חומצה פחמתית (H2CO3). בשל כך - כשמי הגשם מחלחלים דרך סלעי הגיר, נמסים המלחים המצויים בהם וזורמים אל מי התהום.

קרא עוד...

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

מהו חיידק הליגיונלה חיידק הליגיונלה נתגלה לראשונה בשנת 1976 כאשר בכינוס של אנשי הליגיון האמריקאי בבית מלון בפילדלפיה חלו משתתפים רבים בדלקת ריאות. חיידק הליגיונלה פניאומופילה נמצא במים באופן נורמאלי והוא מיטיב להתרבות במים עומדים וחמימים.   בתנאי מעבדה הוא איננו שורד בחום שמעל ל- 66 מעלות צלזיוס אך בתוך מערכות המים, במערכות מיזוג אוויר בבניינים וברכב, במערכות לחימום מים וכדומה יש לחיידקים הליגיונרים יכולת לשרוד בתנאים קיצוניים יותר כמו יובש או חום גבוה (אפילו מעל ל- 80 מעלות צלזיוס). בתוך מערכות אלה שורד החיידק בעזרת שכבת ביופילם שהיא מושבה של מיקרו-אורגניזמים המשולבת בתוך שכבות משקעי אבנית וקורוזיה השוקעים על…

קרא עוד...

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

מגדלי הקירור הנם חלק ממערך מיזוג האוויר והקירור ופועלים כמרכיב עיקרי במערכת לטיפול באוויר האחראית על קירור האוויר לצורך מיזוג או קירור של חללים כגון – אולמות תעשייה, חדרי קירור, מוסדות ועוד. תפקידם של מגדלי הקירור הוא לקרר מים המגיעים בטמפרטורה חמה ממחליפי החום שתפקידם הוא להוריד את הטמפרטירה של קרר (חומר מקרר). השיטה בה עובד מגדל קירור בנויה על אידוי של חלק מהמים. האידוי גורם לאבדן חום רב ולהורדת הטמפרטורה של המים.

קרא עוד...

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

התמונות אשר ייוצרו במאמר מדגימות מצבי קיצון בהתפתחותם של עובש ובקטריות בחלקים שונים של מערכות מיזוג אוויר וקירור. התפתחות זו גורמת להתפזרותם של החיידקים אשר מתפתחים בתרביות בעובש בכל חלל החדר על ידי מערכת מיזוג האוויר.

קרא עוד...

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבה העיקרית להתפתחות זיהום אוויר בתוך חללים סגורים של מבנים ציבוריים ובתים פרטיים היא גידול והתרבות של מזהמים ביולוגים בתוך מערכת מיזוג האוויר של המבנה או הבית פרטי. המזהמים שעשויים להתפתח בתוך מערכת מיזוג האוויר הם מגוון רחב של סוגי עובשים שחלקם עשויים לייצר "מיקוטוקסינים" (חומרים רעילים שעלולים לגרום למחלות קשות אצל בני אדם, במיוחד אצל אנשים בעלי אלרגיות ולחולי אסמה), בקטריות, פטריות למיניהן, חיידקים כגון חיידק הליגיונלה הידוע לשמצה ועוד סוגים רבים של מזהמים ביולוגים. הבקטריות המתפתחות במזגנים הן הגורם לתופעה מוכרת של ריחות לא נעימים הנפלטים מהמזגן. אנשים רבים מתלוננים כי עם הפעלת המזגן הם חשים בריחות של…

קרא עוד...

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

להלן טבלה המפרטת על מגוון התכשירים המוצעים ע"י גור טכנולוגיות לניקוי צינורות במחליפי חום:

קרא עוד...

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

בקרקע הקיימת לאורכה של מדינת ישראל קיימת כמות רבה של מינרלים כגון סידן (קלציום - calcium), קרבונטים של מגנזיום (carbonates of magnesium), תחמוצות ברזל, גפרית, אשלגן ועוד. כאשר הגשם יורד ומחלחל לעומקה של האדמה הוא ממיס וסופג לתוכו כמות גדולה של אותם מינרלים הקיימים באדמה.

קרא עוד...

עונת הקיץ בעיצומה והמזגנים פועלים שעות רבות ביממה. אם בבית או במשרד – כשהמזגן עובד יש תחושה של קרירות, יובש נעים וניקויון... אך התחושה הזו מטעה.

מערכות המיזוג ומזגנים למיניהם אינם מכניסים אויר נקי לחללים אותם הם ממזגים, וזה כולל מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי ומזגן מרכזי. במערכות מיזוג מוסדיות גדולות קיים לפעמים גם מרכיב של אוויר צח אך לא תמיד במידה מספקת.

מזגן או מערכת מיזוג אוויר הם בית גידול אהוב מאוד על חיידקים , עובש , בקטריות ופטריות האחראים על תחלואות שונות שלעיתים אין אנו מייחסים אותן למזגן. אסטמה, שיעול כרוני, נזלת כרונית, כאבי ראש, גירוי וגירוד בעיניים ותופעות נוספות עלולות להיות תוצאה של נשימת אוויר ממוזג ומזוהם באופן קבוע.

מדוע זה כך?

לכל מזגן יש פתח יניקת אויר היונק אוויר מהחלל אותו הוא מקרר (ולא מבחוץ). המזגן בנוי כך כדי לחסוך אנרגיה, שכן – חסכוני יותר לקרר אוויר קריר מהחדר מלקרר אוויר חם ולח מבחוץ. כתוצאה מכך המזגן ממחזר את האויר בבית או במשרד ומקרר אותו שוב ושוב. אנו נושמים את אותו האוויר שכבר נשמנו - אנו והאנשים שסביבנו, ולכן - באופן טבעי הוא מכיל כמות הולכת וגדלה של וירוסים וחיידקים לעומת אוויר צח.

בתהליך הקירור עובר האויר דרך המסננים (פילטרים) והסוללה (רדיאטור) של המזגן – שהם חלקים לחים המהווים בית גידול מועדף למזהמים ביולוגיים כגון עובש, פטריות וחיידקים המתיישבים ומתרבים בתוכם. את כל אלו אנו נושמים כשאנו נמצאים בחלל ממוזג. מזהמים אלה מתרבים גם בתעלות מערכת מיזוג האוויר הנמצאות בכל חדרי המשרד והבית, בפתחי יציאת האוויר ובחלקים הנסתרים והגלויים של מערכת המיזוג.

ניתן לעיתים להריח ריח רע מהמזגן, ריחות עובש או ריח המזכיר כביסה רטובה שלא התייבשה זמן רב. נשימה של אוויר רווי מזהמים עלולה לגרום לכאב ראש, גירוי בעיניים, ומיחושים שונים. תופעה זו עלולה להחריף ולהגיע למצב הנקרא – תסמונת הבניין החולה (The Sick Building Syndrome) מצב בו הבניין כולו נגוע במזהמים.

כמובן שעל כל אלה נוסף האבק הנאסף במסנני המזגן (הפילטרים) אותם יש להוציא, לשטוף, לייבש ולהחזיר למקומם – על פי הצורך.

אז מה עושים??

חשוב מאוד ואף הכרחי להשאיר חלון פתוח ולאפשר זרימה תמידית של אוויר צח מבחוץ פנימה, גם כאשר המזגן עובד או מערכת המיזוג פועלת.

מומלץ ביותר לנקות כמו גם לחטא את המזגן אחת כמה חודשים. ניתן לנקות ולחטא מזגנים בקלות רבה:

חיטוי המזגן: ראשית – יש לוודא שהמזגן מקרר ונקי – אם לא – יש לנקותו בחומרים מיוחדים המיועדים לכך. כאשר המזגן תקין ונקי פשוט מתיזים על כל חלקי המזגן קלין-אייר. קלין-אייר(Clean-Air™) הנו חומר המיועד לחיטוי מזגנים ומערכות מיזוג מחיידקים, בקטריות, עובש ומזהמים ביולוגיים שונים. הוא נבדק במעבדות והוכח כבטוח לחלוטין ויעיל ביותר.

קלין-אייר משמש כבר שנים לחיטוי מזגנים קטנים וגדולים וניסיון העבודה איתו הוא רב ביותר. תכשיר זה משמש לחיטוי מזגנים ביתיים, מזגנים ברכב ומערכות מיזוג מוסדיות. בין השאר משתמשים בו לחטא סוללות מיזוג בבתי חולים (העמק, שערי צדק ועוד), מפעלי ומחסני מזון (תנובה, זוגלובק, שטראוס ועוד), בבתי מלון, בתי מ שרדים ועוד רבים אחרים. הקלין-אייר קל ליישום – הוא מגיע בבקבוק עם מתז או במיכלים גדולים ומרסס מקצועי ומתאים לשימוש על ידי אדם מהשורה או בעל מקצוע.

חיטוי מגש הניקויז של המזגן: חלק ניכר מהריחות הרעים במערכת המיזוג מגיע ממגש הניקוז. אזור רטוב זה הנו בית גידול מועדף על חיידקים, בקטריות, פטריות ועובש. מגש הניקוז הנו אזור רטוב במיוחד מאחר ומיים הנוטפים מסוללת המזגן ניקווים בו וזורמים ממנו אל צינור הניקוז. משום כך - כל תכשיר נשטף ממנו במוקדם או במאוחר.

לצורך זה פותחה טבליית פאן-קלין. טבליית פאן-קלין (Pan-Clean-Tab™) הנה מוצר שפותח באופן ייחודי לצורך חיטוי מגשי ניקוז ושמירתם במצב נקי ממזהמים ביולוגיים לאורך זמן. הטבלייה – בדומה לקלין אייר™ - מכילה חומר פעיל קוטל חיידקים ועובש ובנוייה כך שצד אחד שלה עשוי ספוג. דרך הספוג משחררת הטבלייה חומר פעיל אל מי הניקוז לאורך זמן, וכך שומרת על מגש הניקוז וצינור הניקוז נקיים מחיידקים ועובש. טבליית פאן קלין נבדקה במעבדות והוכחה כיעילה ביותר בהשמדת מזהמים ביולוגיים. אנו מבצעים בה שימוש במגשי מאיידים בבתי חולים, מאפיות, בתי מלון, מפעלי תרופות ומזון ועוד.

לסיכום:

שימו לב לריחות היוצאים מהמזגן – ריחות רעים במערכת המיזוג מעידים על הימצאות חיידקים ועובש, אך גם מזגנים שאינם מפיצים ריחות רעים עלולים להוות בית גידול למזהמים המסוכנים לבריאותכם.

שימו לב – האם אתם או מישהו סביבכם סובלים מקוצר נשימה, גירוי בעיניים, שיעול, כאבי ראש, בחילות? האם אתם ממזגים חדרים בהם שוהים תינוקות, ילדים, אנשים מבוגרים, חולים, נשים בהיריון? אל תזניחו את איכות האוויר אותו אתם נושמים. שמרו תמיד על חלון פתוח מעט ועל מזגן נקי מזיהום ומאבק.

 

בין לקוחותינו: