0
eng isr arb grk span
מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

  למה צריך לנקות מחליפי חום?משקעים וקורוזיה המתפתחים ושוקעים על דפנות חלקי מחליף החום גורמים לפגיעה בהחלפת החום ולהורדת היעילות האנרגטית שלו. בנוסף – יכולים משקעים אלה לגרום לנזקים כמו סתימות, פריצות ואפילו להשבתה כללית של מחליף החום.

קרא עוד...

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן  - כיצד עושים זאת ?

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן - כיצד עושים זאת ?

עונת הקיץ בעיצומה והמזגנים פועלים שעות רבות ביממה. אם בבית או במשרד – כשהמזגן עובד יש תחושה של קרירות, יובש נעים וניקויון... אך התחושה הזו מטעה. מערכות המיזוג ומזגנים למיניהם אינם מכניסים אויר נקי לחללים אותם הם ממזגים, וזה כולל מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי ומזגן מרכזי. במערכות מיזוג מוסדיות גדולות קיים לפעמים גם מרכיב של אוויר צח אך לא תמיד במידה מספקת. מזגן או מערכת מיזוג אוויר הם בית גידול אהוב מאוד על חיידקים , עובש , בקטריות ופטריות האחראים על תחלואות שונות שלעיתים אין אנו מייחסים אותן למזגן. אסטמה, שיעול כרוני, נזלת כרונית, כאבי ראש, גירוי…

קרא עוד...

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

מגדלי קירור הם מתקנים המותקנים באוויר הפתוח ומקררים מים עבור מערכות מיזוג וקירור לצורך אחסון ותהליכי יצור בשיטה של אידוי. המים מגיעים אל המגדל וממומטרים כלפי מטה בטיפות זעירות - בעזרת דיזות המשמשות לצורך ריסוק ופיזור המים בכל שטח מגדל בקירור. לטיפות הזעירות שטח פנים נרחב הפוגש באוויר קריר המוזרם במגדל הקירור כלפי מעלה בעזרת מפוח או מאוורר. תוך כדי המפגש – מתאדה חלק מן המים לאוויר ובתהליך האידוי נפלטת אנרגיית חום המצויה בטיפות המים אל הסביבה. המים אשר מגיעים לתחתית מגדל הקירור ונאגרים בברכת הניקוז של המגדל מתקררים בכ- 5 – 7 מעלות צלזיוס כתוצאה משחרור אנרגיה החום לסביבה. המים…

קרא עוד...

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית היא משקע לבנבן ומוצק הנוצר כשיונים ומינרלים המצויים במים – מומסים ושוקעים בהם. מקור האבנית בסלעי הגיר והדולומיט הנמצאים בקרקע המומסים על ידי מי הגשם שחלחלו דרכם אל מי התהום. כיצד זה קורה: סידן פחמתי – קלציום קרבונט (CaCO3) הוא מלח המצוי בכמויות בסלעי הגיר. מי הגשם הם מעט חומציים מאחר והם מכילים מעט חומצה פחמתית (H2CO3). בשל כך - כשמי הגשם מחלחלים דרך סלעי הגיר, נמסים המלחים המצויים בהם וזורמים אל מי התהום.

קרא עוד...

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

מהו חיידק הליגיונלה חיידק הליגיונלה נתגלה לראשונה בשנת 1976 כאשר בכינוס של אנשי הליגיון האמריקאי בבית מלון בפילדלפיה חלו משתתפים רבים בדלקת ריאות. חיידק הליגיונלה פניאומופילה נמצא במים באופן נורמאלי והוא מיטיב להתרבות במים עומדים וחמימים.   בתנאי מעבדה הוא איננו שורד בחום שמעל ל- 66 מעלות צלזיוס אך בתוך מערכות המים, במערכות מיזוג אוויר בבניינים וברכב, במערכות לחימום מים וכדומה יש לחיידקים הליגיונרים יכולת לשרוד בתנאים קיצוניים יותר כמו יובש או חום גבוה (אפילו מעל ל- 80 מעלות צלזיוס). בתוך מערכות אלה שורד החיידק בעזרת שכבת ביופילם שהיא מושבה של מיקרו-אורגניזמים המשולבת בתוך שכבות משקעי אבנית וקורוזיה השוקעים על…

קרא עוד...

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

מגדלי הקירור הנם חלק ממערך מיזוג האוויר והקירור ופועלים כמרכיב עיקרי במערכת לטיפול באוויר האחראית על קירור האוויר לצורך מיזוג או קירור של חללים כגון – אולמות תעשייה, חדרי קירור, מוסדות ועוד. תפקידם של מגדלי הקירור הוא לקרר מים המגיעים בטמפרטורה חמה ממחליפי החום שתפקידם הוא להוריד את הטמפרטירה של קרר (חומר מקרר). השיטה בה עובד מגדל קירור בנויה על אידוי של חלק מהמים. האידוי גורם לאבדן חום רב ולהורדת הטמפרטורה של המים.

קרא עוד...

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

התמונות אשר ייוצרו במאמר מדגימות מצבי קיצון בהתפתחותם של עובש ובקטריות בחלקים שונים של מערכות מיזוג אוויר וקירור. התפתחות זו גורמת להתפזרותם של החיידקים אשר מתפתחים בתרביות בעובש בכל חלל החדר על ידי מערכת מיזוג האוויר.

קרא עוד...

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבה העיקרית להתפתחות זיהום אוויר בתוך חללים סגורים של מבנים ציבוריים ובתים פרטיים היא גידול והתרבות של מזהמים ביולוגים בתוך מערכת מיזוג האוויר של המבנה או הבית פרטי. המזהמים שעשויים להתפתח בתוך מערכת מיזוג האוויר הם מגוון רחב של סוגי עובשים שחלקם עשויים לייצר "מיקוטוקסינים" (חומרים רעילים שעלולים לגרום למחלות קשות אצל בני אדם, במיוחד אצל אנשים בעלי אלרגיות ולחולי אסמה), בקטריות, פטריות למיניהן, חיידקים כגון חיידק הליגיונלה הידוע לשמצה ועוד סוגים רבים של מזהמים ביולוגים. הבקטריות המתפתחות במזגנים הן הגורם לתופעה מוכרת של ריחות לא נעימים הנפלטים מהמזגן. אנשים רבים מתלוננים כי עם הפעלת המזגן הם חשים בריחות של…

קרא עוד...

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

להלן טבלה המפרטת על מגוון התכשירים המוצעים ע"י גור טכנולוגיות לניקוי צינורות במחליפי חום:

קרא עוד...

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

בקרקע הקיימת לאורכה של מדינת ישראל קיימת כמות רבה של מינרלים כגון סידן (קלציום - calcium), קרבונטים של מגנזיום (carbonates of magnesium), תחמוצות ברזל, גפרית, אשלגן ועוד. כאשר הגשם יורד ומחלחל לעומקה של האדמה הוא ממיס וסופג לתוכו כמות גדולה של אותם מינרלים הקיימים באדמה.

קרא עוד...

מגדלי קירור הם מתקנים המותקנים באוויר הפתוח ומקררים מים עבור מערכות מיזוג וקירור לצורך אחסון ותהליכי יצור בשיטה של אידוי. המים מגיעים אל המגדל וממומטרים כלפי מטה בטיפות זעירות - בעזרת דיזות המשמשות לצורך ריסוק ופיזור המים בכל שטח מגדל בקירור. לטיפות הזעירות שטח פנים נרחב הפוגש באוויר קריר המוזרם במגדל הקירור כלפי מעלה בעזרת מפוח או מאוורר. תוך כדי המפגש – מתאדה חלק מן המים לאוויר ובתהליך האידוי נפלטת אנרגיית חום המצויה בטיפות המים אל הסביבה. המים אשר מגיעים לתחתית מגדל הקירור ונאגרים בברכת הניקוז של המגדל מתקררים בכ- 5 – 7 מעלות צלזיוס כתוצאה משחרור אנרגיה החום לסביבה. המים הנותרים מרוכזים יותר מבחינת מלחים ולכלוך ואלקליים יותר (בסיסיים, בדרגת Ph  הנעה בין 8.5 ל 9.5).

 

בשל אהחוז הגבוה של מלחים ולכלוך במים, עולה דרגת המוליכות החשמלית של המים – אנידיקציה המשמשת לקביעת רמת המינרלים הקיימת במים. מגדלי קירור ממוקמים בדרך כלל באוויר הפתוח, על גגות מבנים ובחצרות מפעלים , ולכן מהווים כר נוח להיווצרות משקעים – כמו אבנית (קלציום-קרבונט) וקורוזיה, ולהתפתחות מזהמים ביולוגיים כמו אצות, עובש וחיידקים. המשקעים והמזהמים הביולוגיים מורידים את ייעילות עבודתו של מגדל הקירור מבחינת יכולת קירור המים שלו, מורידים את יעילותו האנרגטית (מעלים את צריכת החשמל והמים שלו) ועלולים להפוך אותו למפגע בריאותי.

בכדי לייעל את עבודת המגדלים ולהתמודד עם המפגעים הללו – נהוג לטפל במגדל הקירור בעזרת תכשירים כימיים שונים.

כימיקאלים לטיפול במי מגדלי קירור:

  • תכשירים למניעת מזהמים ביולוגיים
  • תכשירים למניעת אבנית וקורוזיה
  • תכשירים לניקוי וחיטוי של מגדלי קירור

אבנית היא משקע קשה שמקורו בסלעים המומסים אל מי התהום, הנצמד אל צינורות המים ואל שטחי החלפת החום – מבפנים. ציפוי שטחים אלה באבנית יוצר בידוד תרמי ומפריע לתהליך החלפת החום. בנוסף – גורמת האבנית להצרת צינורות המים ומעברי האוויר ומורידה את יכולת הזרימה במעברים אלה. אבנית נוטה יותר להתפתח במים אלקליניים (בסיסיים, בעלי pH  גבוה).

תכשירים למניעת אבנית מכילים אינהיביטורים הפועלים כדיספרצנטורים, המשפיעים על כושר היווצרותם של גבישי האבנית. התכשירים משנים את מבנה הגביש ובכך מקשים עליו ליצור קשרים כימיים.

קורוזיה (חלודה, שיתוך) היא בעצם חימצון של מתכת. קורוזיה נוצרת כאשר חמצן (O) יוצר תרכובת עם המתכת. חמצן יכול להגיע מהאויר ומהמים. קורוזיה נוטה יותר להתהוות במים קורוזיביים (חומציים, בעלי Ph נמוך מ-7). תכשירים המטפלים בקורוזיה פועלים במספר דרכים:

קיימים תכשירים המונעים קורוזיה בדרך של יצירת חוצץ בין המתכת למים. התכשיר מייצר שכבת מגן דקה מאוד המבודדת את המתכת מהמים ומונעת מהחמצן להיצמד למתכת. שיטה זו מכונה – פאסיבציה (Passivation).

כימיקאלים אחרים מקטינים היתכנות לקורוזיה על ידי העלאת רמת ה-pH של המים (הורדת החומציות שלהם). קורוזיה נוטה פחות להתפתח במים אלקליניים (בסיסיים).

תכשירים אלה משמשים במגדל הקירור לתחזוקה שוטפת ומוזרמים אל מי ההזנה של המגדל במינון מדוייק וללא צורך בהפסקת עבודתו.

ביוצידים הם תכשירים למניעת מזהמים ביולוגיים כמו מיני עובש שונים, פטריות, אצות, חיידקים ובקטריות (כמו חיידק הליגיונלה לדוגמא). ביוצידים הנם חומרים בטוחים בריכוזים נמוכים לבני אדם אך קטלניים למגוון רחב של מזהמים ביולוגיים. ביוצידים שונים מאושרים אפילו למגע עם מזון. שימוש מושכל בביוצידים ותחלופה של סוג הביוציד מידי פעם – מונעים זיהום ביולוגי במגדלי הקירור. תחלופת הביוציד אחת לתקופה גורמת לכך שהמזהמים הביולוגיים החיים במגדל הקירור, לא יפתחו עמידות לתכשיר.

ביוצידים משמשים לתחזוקה שוטפת של מגדלי הקירור ואין צורך לעצור את פעילותו בעת השימוש בהם. לצורך שימוש בכימיקלים אלה חשוב להשתמש בציוד מינון ובקרה מדוייקים בכדי להגיע לאפקטיביות גבוהה.

התחזוקה השוטפת של מגדלי הקירור משפיעה השפעה משמעותית על הצורך בניקוי וחיטוי ומונעת תחזוקת שבר. עם זאת חשוב לבצע ניקוי וחיטוי יסודיים של מגדלי הקירור באופן יזום אחת לתקופה. תכיפות הניקוי משתנה בהתאם למצבו של המגדל. בכדי לבצע ניקוי וחיטוי יסודיים יש להשבית את מגדל הקירור ולנקותו בעזרת תכשירים ומכשירים המיועדים לכך. ניקוי מגדל הקירור משיב לו את יעילותו האנרגטית ומוריד את צריכת המים והחשמל שלו.

הכותבת היא ענבל כהן אמיתי – מנהלת פיתוח עסקי

יועצים: אריה גור, עדי גור

בין לקוחותינו: