0
eng isr arb grk span
מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

מחליף חום ניקוי - חיסכון גדול בכסף!

  למה צריך לנקות מחליפי חום?משקעים וקורוזיה המתפתחים ושוקעים על דפנות חלקי מחליף החום גורמים לפגיעה בהחלפת החום ולהורדת היעילות האנרגטית שלו. בנוסף – יכולים משקעים אלה לגרום לנזקים כמו סתימות, פריצות ואפילו להשבתה כללית של מחליף החום.

קרא עוד...

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן  - כיצד עושים זאת ?

חיידקים, עובש ופטריות במערכת המיזוג ? חיטוי המזגן - כיצד עושים זאת ?

עונת הקיץ בעיצומה והמזגנים פועלים שעות רבות ביממה. אם בבית או במשרד – כשהמזגן עובד יש תחושה של קרירות, יובש נעים וניקויון... אך התחושה הזו מטעה. מערכות המיזוג ומזגנים למיניהם אינם מכניסים אויר נקי לחללים אותם הם ממזגים, וזה כולל מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי ומזגן מרכזי. במערכות מיזוג מוסדיות גדולות קיים לפעמים גם מרכיב של אוויר צח אך לא תמיד במידה מספקת. מזגן או מערכת מיזוג אוויר הם בית גידול אהוב מאוד על חיידקים , עובש , בקטריות ופטריות האחראים על תחלואות שונות שלעיתים אין אנו מייחסים אותן למזגן. אסטמה, שיעול כרוני, נזלת כרונית, כאבי ראש, גירוי…

קרא עוד...

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

כימיקלים לטיפול במים במגדלי קירור

מגדלי קירור הם מתקנים המותקנים באוויר הפתוח ומקררים מים עבור מערכות מיזוג וקירור לצורך אחסון ותהליכי יצור בשיטה של אידוי. המים מגיעים אל המגדל וממומטרים כלפי מטה בטיפות זעירות - בעזרת דיזות המשמשות לצורך ריסוק ופיזור המים בכל שטח מגדל בקירור. לטיפות הזעירות שטח פנים נרחב הפוגש באוויר קריר המוזרם במגדל הקירור כלפי מעלה בעזרת מפוח או מאוורר. תוך כדי המפגש – מתאדה חלק מן המים לאוויר ובתהליך האידוי נפלטת אנרגיית חום המצויה בטיפות המים אל הסביבה. המים אשר מגיעים לתחתית מגדל הקירור ונאגרים בברכת הניקוז של המגדל מתקררים בכ- 5 – 7 מעלות צלזיוס כתוצאה משחרור אנרגיה החום לסביבה. המים…

קרא עוד...

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית במגדלי קירור – כיצד זה קורה? כיצד לטפל?

אבנית היא משקע לבנבן ומוצק הנוצר כשיונים ומינרלים המצויים במים – מומסים ושוקעים בהם. מקור האבנית בסלעי הגיר והדולומיט הנמצאים בקרקע המומסים על ידי מי הגשם שחלחלו דרכם אל מי התהום. כיצד זה קורה: סידן פחמתי – קלציום קרבונט (CaCO3) הוא מלח המצוי בכמויות בסלעי הגיר. מי הגשם הם מעט חומציים מאחר והם מכילים מעט חומצה פחמתית (H2CO3). בשל כך - כשמי הגשם מחלחלים דרך סלעי הגיר, נמסים המלחים המצויים בהם וזורמים אל מי התהום.

קרא עוד...

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

חיידק הליגיונלה פניאומופילה במגדלי קירור

מהו חיידק הליגיונלה חיידק הליגיונלה נתגלה לראשונה בשנת 1976 כאשר בכינוס של אנשי הליגיון האמריקאי בבית מלון בפילדלפיה חלו משתתפים רבים בדלקת ריאות. חיידק הליגיונלה פניאומופילה נמצא במים באופן נורמאלי והוא מיטיב להתרבות במים עומדים וחמימים.   בתנאי מעבדה הוא איננו שורד בחום שמעל ל- 66 מעלות צלזיוס אך בתוך מערכות המים, במערכות מיזוג אוויר בבניינים וברכב, במערכות לחימום מים וכדומה יש לחיידקים הליגיונרים יכולת לשרוד בתנאים קיצוניים יותר כמו יובש או חום גבוה (אפילו מעל ל- 80 מעלות צלזיוס). בתוך מערכות אלה שורד החיידק בעזרת שכבת ביופילם שהיא מושבה של מיקרו-אורגניזמים המשולבת בתוך שכבות משקעי אבנית וקורוזיה השוקעים על…

קרא עוד...

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

תיאור תהליך קירור מים במגדלי קירור

מגדלי הקירור הנם חלק ממערך מיזוג האוויר והקירור ופועלים כמרכיב עיקרי במערכת לטיפול באוויר האחראית על קירור האוויר לצורך מיזוג או קירור של חללים כגון – אולמות תעשייה, חדרי קירור, מוסדות ועוד. תפקידם של מגדלי הקירור הוא לקרר מים המגיעים בטמפרטורה חמה ממחליפי החום שתפקידם הוא להוריד את הטמפרטירה של קרר (חומר מקרר). השיטה בה עובד מגדל קירור בנויה על אידוי של חלק מהמים. האידוי גורם לאבדן חום רב ולהורדת הטמפרטורה של המים.

קרא עוד...

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

תמונות של בקטריות ועובש ביחידות מיזוג אוויר וקירור

התמונות אשר ייוצרו במאמר מדגימות מצבי קיצון בהתפתחותם של עובש ובקטריות בחלקים שונים של מערכות מיזוג אוויר וקירור. התפתחות זו גורמת להתפזרותם של החיידקים אשר מתפתחים בתרביות בעובש בכל חלל החדר על ידי מערכת מיזוג האוויר.

קרא עוד...

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבות לזיהום אוויר פנימי במערכות מיזוג אוויר

הסיבה העיקרית להתפתחות זיהום אוויר בתוך חללים סגורים של מבנים ציבוריים ובתים פרטיים היא גידול והתרבות של מזהמים ביולוגים בתוך מערכת מיזוג האוויר של המבנה או הבית פרטי. המזהמים שעשויים להתפתח בתוך מערכת מיזוג האוויר הם מגוון רחב של סוגי עובשים שחלקם עשויים לייצר "מיקוטוקסינים" (חומרים רעילים שעלולים לגרום למחלות קשות אצל בני אדם, במיוחד אצל אנשים בעלי אלרגיות ולחולי אסמה), בקטריות, פטריות למיניהן, חיידקים כגון חיידק הליגיונלה הידוע לשמצה ועוד סוגים רבים של מזהמים ביולוגים. הבקטריות המתפתחות במזגנים הן הגורם לתופעה מוכרת של ריחות לא נעימים הנפלטים מהמזגן. אנשים רבים מתלוננים כי עם הפעלת המזגן הם חשים בריחות של…

קרא עוד...

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

טבלת השוואה - תכשירים לניקוי צינורות במחליפי חום

להלן טבלה המפרטת על מגוון התכשירים המוצעים ע"י גור טכנולוגיות לניקוי צינורות במחליפי חום:

קרא עוד...

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

היווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

בקרקע הקיימת לאורכה של מדינת ישראל קיימת כמות רבה של מינרלים כגון סידן (קלציום - calcium), קרבונטים של מגנזיום (carbonates of magnesium), תחמוצות ברזל, גפרית, אשלגן ועוד. כאשר הגשם יורד ומחלחל לעומקה של האדמה הוא ממיס וסופג לתוכו כמות גדולה של אותם מינרלים הקיימים באדמה.

קרא עוד...

מהו חיידק הליגיונלה

חיידק הליגיונלה נתגלה לראשונה בשנת 1976 כאשר בכינוס של אנשי הליגיון האמריקאי בבית מלון בפילדלפיה חלו משתתפים רבים בדלקת ריאות.

חיידק הליגיונלה פניאומופילה נמצא במים באופן נורמאלי והוא מיטיב להתרבות במים עומדים וחמימים.  

בתנאי מעבדה הוא איננו שורד בחום שמעל ל- 66 מעלות צלזיוס אך בתוך מערכות המים, במערכות מיזוג אוויר בבניינים וברכב, במערכות לחימום מים וכדומה יש לחיידקים הליגיונרים יכולת לשרוד בתנאים קיצוניים יותר כמו יובש או חום גבוה (אפילו מעל ל- 80 מעלות צלזיוס).

בתוך מערכות אלה שורד החיידק בעזרת שכבת ביופילם שהיא מושבה של מיקרו-אורגניזמים המשולבת בתוך שכבות משקעי אבנית וקורוזיה השוקעים על גבי בשטחים בחלקם הפנימי של המערכות הנ"ל. שכבת הביופילם מזינה ומגנה על חיידקי הליגיונלה מהתנאים החיצוניים.

החיידקים הליגיונריים גורמים למחלות שונות כמו דלקת ריאות וקדחת הפונטיאק, חלקן עלול להיות קטלני. חיידקי הליגיונלה מתפזרים באוויר בעזרת רסס של טיפות מים הניתזים ממתקנים כמו ג'קוזי, מיזרקות-מים, ברזים ומקלחות, מזגנים, מגלדי קירור ועוד. בני האדם נושמים את הטיפות הזעירות המכילות חיידקי ליגיונלה, בתוך הריאות  מתקיימים תנאי החום והלחות האידאליים להתפתחותם.

מחלות הנגרמות על ידי חיידקי הליונלה אינן מדבקות. התפרצויות של מחלות אלו נגרמות מכך שבני אדם רבים חשופים לאוויר המזוהם בחיידקים הליגיונריים כמו בבית מלון, בית חולים או בבניינים בהם מערכות המיזוג והחימום – מזוהמות בחיידקים. חיידקי הליגיונלה יתרבו בכל מיכל מים חמימים ועומדים שלא סוחרר או נוקז למשך ימים מספר. 

 

מקרים בארץ

 חיידקי ליגיונלה בריכוז גבוה מהמותר נמצאו בארץ בחלק מבתי החולים ובבתי מלון שונים.

 בשל אהבתו של החיידק למים חמימים הנמצאים כמעט בכל מבנה – קיימים בארץ כ-40-60 מקרים של הידבקות ומחלה בשנה. רוב החולים הם אנשים בני 45 ומעלה אך המחלה פוגעת בעיקר בבני +65. מרבית המקרים בארץ מדווחים בעיקר במרכז ובצפון. רוב הלוקים במחלה הם גברים והפגיעים ביותר הם אלה הסובלם מליקוי מסויים במערכת החיסון. 13% מהנדבקים מוצאים את מותם.

 הוראות משרד הבריאות

 משרד הבריאות מכיר בסכנה להתפתחות חיידקים ליגיונריים הגלומה במגדלי הקירור. הוראות משרד הבריאות לגבי מבנה מגדלי הקירור, מיקומם ותחזוקתם, כמו גם לגבי הטיפול במים המזינים אותם והמסתחררים בהם – נכתבו בהתאמה והן מורחבות ומפורטות.

 משרד הבריאות משיט אחריות על המשתמשים במגדלי הקירור ומנחה אותם כיצד לשמור על בריאות הציבור מהתפתחות ופיזור של חיידק הליגיונלה בכדי למנוע התפרצויות של מחלות הנגרמות על-ידי חיידקים אלה.  

 לפירוט ראה קישור http://www.health.gov.il/hozer/BSV_liguner.pdf

 חיידקי ליגיונלה במגדלי קירור

 מאחר ובמגדלי הקירור נמצאים מים חמימים, בריכות אגירה ותרסיס של טיפות מים - הם מקום אידאלי להתפתחות חיידק הליגיונלה.

 בשל כך - חשוב ליישם באופן מדויק את הוראות משרד הבריאות בנוגע למיקום, מבנה ותחזוקת מגדלי קירור. יישום ההוראות יתרום רבות לצמצום היווצרותם של משקעי אבנית וקורוזיה, אצות, ביופילם והתרבות עובש וחיידקים וביניהם חיידקים ליגיונריים.

 בנייה נכונה, שימוש בחומרים נכונים, תחזוקה שוטפת, ציוד מינון ובקרה ותכשירים לטיפול במים יכולים לצמצם משמעותית את סכנת התרבות חיידק הליגיונלה ובכך להגן על האוכלוסייה הנמצאת בקרבת מגדלי הקירור.

 הכותבת: ענבל כהן אמיתי – מנהלת פיתוח עסקי

 גור טכנולוגיות ניקוי מערכות תרמיות בע"מ

 

בין לקוחותינו: